Before Header

ଜାତି ଧର୍ମ ଦରକାର ନାହିଁ

0 342

ତାମିଲନାଡୁ (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ହେଉ କିମ୍ବା ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ କେଉଁ ଧର୍ମର ଆବେଦନକାରୀ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ମାତ୍ର ତାମିଲନାଡୁରେ ଜଣେ ମହିଳା ଦୀର୍ଘ ୯ ବର୍ଷର ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଜାତି, ଧର୍ମ ଉଲ୍ଲେଖ ନଥିବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବାରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ । ଭେଲୋରର ୩୫ ବର୍ଷିୟ ଓକିଲ ସ୍ନେହା ପାର୍ଥିବରାଜ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଭାବରେ ବିନା ‘ଜାତି-ଧର୍ମ’ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଛନ୍ତି।

ଏକ ଧର୍ମ ନିରପେକ୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଭାରତ ସରକାର ୧୯୫୦ରେ ଜାତି ପ୍ରଣାଳୀ ଆଇନଗତ ରଦ୍ଦ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡକୁମେଣ୍ଟରେ ‘ଜାତି-ଧର୍ମ’ ବକ୍ସ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ରହୁଛି । ଫର୍ମରେ ଥିବା ଏହି ବାକ୍ସଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ମଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।

ତାମିଲନାଡୁର ଜଣେ ମହିଳା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଧର୍ମରେ କିମ୍ବା ଧର୍ମ ନ ଥିବାରୁ ସେ କୌଣସି ରୂପରେ ଉତ୍ତର ନ ଦେବାକୁ ବାଛି ପାରିବେ। ୯ ବର୍ଷର ଅ୍ଧବନଗତ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଫେବୃଆରୀ୫ ରେ ଭେଲୋରର ୩୫ ବର୍ଷିୟ ଓକିଲ ସ୍ନେହା ପାର୍ଥିବରାଜ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ସହିତ କୌଣସି ଜାତି କିମ୍ବା ଧର୍ମ ନଥିବାର ଅଧିକାର ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ସ୍ନେହା ଯେଉଁ ପରିବାରରେ ପାଳିତ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା କୌଣସି ଜାତି କିମ୍ବା ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ନଥିଲେ । ଜନ୍ମ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ସହିତ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣପତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ “ଜାତି” ଏବଂ “ଧର୍ମ” ସ୍ତମ୍ଭଗୁଡ଼ିକ ଖାଲି ଅଛି । ସ୍ନେହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପୂରଣ କରିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫର୍ମ ସହିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ସେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପରିଚୟ ପାଇବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଜାତି ଓ ଧର୍ମ ବିହୀନ ହୋଇଥିବ । ପାର୍ଥିବରାଜ ୨୦୧୦ ରେ ତାଙ୍କର ଲଢେଇ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଉଦାହରଣ ନ ଥିବାରୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ସାଧାରଣତ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ।

ଶେଷରେ, ୨୦୧୭ ରେ ସ୍ନେହା ତାଙ୍କର ଶେଷ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଠାଇଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କୌଣସି ସରକାରୀ ଯୋଜନା କିମ୍ବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ।

ଫେବୃଆରୀ ୫ରେ ତିରୁପତି ସବ୍-କଲେକ୍ଟର, ବି ପ୍ରିୟଙ୍କା ପଙ୍କଜାମ ଶେଷରେ ତାଙ୍କୁ ବିନା ‘ଜାତି, ଧର୍ମ’ ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦିଓ ଆମେ କୌଣସି ଉଦାହରଣ ପାଇଲୁ ନାହିଁ, ତଥାପି ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲୁ, କାରଣ ଏହା କାହା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟର ସୁଯୋଗ ଛଡ଼ାଇ ନେବନାହିଁ।”

Leave A Reply

Your email address will not be published.