Before Header

Breaking News

ଆଜି ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ ଅଧିବେଶନର ନବମ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ: ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲାରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ: ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର: ନବମ ଓ ଏକାଦଶ ସକାଳ ୭ଟା ରୁ ୯ଟା , ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଣ୍ରେଣୀ ୯ଟା ରୁ ଗୋଟାଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ
ରାଜ୍ୟରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି ଟିକାକରଣ: ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମିଳିବ ଟିକା: ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ୧୮୩ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅନୁମତି
ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗଜ ଉଦ୍ଧାରଣ ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ: ରତ୍ନ ସିଂହାସନରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ମହାବାହୁ
ଚାକିରୀ ଓ ଲୋନ କରାଇ ଦେବାକୁ କହି ୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଠକେଇ: ନିଜର ଅସଲି କାଗଜପତ୍ର ଦେଇ ଫସିଲେ ଯୁବକ: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଯୁବକମାନେ
ବିଶ୍ୱରେ ୨୨୧ ଦେଶକୁ ଗ୍ରାସ କରିଛି ମହାମାରୀ କରୋନା: ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨୫ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୧୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି: ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୧ କୋଟି ୩୯ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୫୫୧ ଜଣ: ସୁସ୍ଥ ହେଲେଣି ୮ କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଆମେରିକାରେ ବଢୁଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସିବା ପରେ ଜୋ-ବାଇଡେନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସାମାରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ସିରିୟାରେ ଆମେରିକାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍: ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ହମଲା: ଏକାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ସୂଚନା

କାହାଣୀ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ରଙ୍କ

0 19

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ) ନାରୀ ଆଖିର ନିଆଁ କେତେ ଭୟଙ୍କର ସେଦିନ ଦେଖିଥିଲା ଓଡ଼ିଶା । ଅସହାୟ ମହିଳାର କରୁଣ ବିଳାପ ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ । ପୀଡ଼ିତିଙ୍କ ଚିତ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରର ଉପା ସରକାରଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଥିଲା । ବଦଳିଛି ସରକାର, କିନ୍ତୁ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଶୁଖୁନି ।

ରାଜ୍ୟର ଆଡଭୋକେଟ୍ ଜେନେରାଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଥିଲା । ୧୯୯୯ ଜାନୁଆରୀ ୯ ତାରିଖ । ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ କଟକ ଯାଉଥିଲେ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ବାରଙ୍ଗ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିଲେ କଟକ । ବାରଙ୍ଗ ନିକଟରେ ଅଞ୍ଜନାଙ୍କୁ ଗଣବଳାକ୍ରାର କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ତତକାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ମୁହଁରେ କାଳି ବୋଳିଦେଇଥିଲା । ଆଉ ଅଞ୍ଜନାଙ୍କ ଚିକ୍ରାର ଖାଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୁହେଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଧ୍ୱନୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ତତକାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଜାନକୀବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଗିରିଧାରି ଗମାଙ୍ଗ ହୋଇଥିଲେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତୀ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରାଟ ବିକ୍ଷୋଭ । ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ ରାଏ ହାଏ ହାଏ , ଜାନକୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ହାଏ ହାଏ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହାଏ ହାଏ ଧ୍ୱନିରେ କମ୍ପିଥିଲା ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗ । ବିରୋଧିଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ମହିଳାମାନେ କରିଥିଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ ।

୧୯୯୭ ଜୁଲାଇ ୧୧ ତାରିଖ । ତତକାଳୀନ ଆଡଭୋକେଟ ଜେନେରାଲ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ ରାୟଙ୍କ ଡାକରା ପାଇ କଟକସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର । ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ ଅଞ୍ଜନାଙ୍କୁ ଅଶ୍ଲୀଳ ବ୍ୟବହାର ଦେଖାଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଅଞ୍ଜନା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫେରି ପରଦିନ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନକୀବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ଏଜି ଇନ୍ଦ୍ରଜିତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇନଥିଲା । ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଅଞ୍ଜନା ୧୯ ତାରିଖରେ କଟକ କ୍ୟାଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଥାନାରେ ଏଜିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଇଥିଲେ ଏତଲା । ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ସିବିଆଇ । ସିବିଆଇର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତଙ୍କୁ ୩ ମାସ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.