କୋଲକାତା (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିର ୫ ସାଂସଦ ଜିତିଛନ୍ତି ନା ହାରିଛନ୍ତି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ତା’ର ୫ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା । ଏହି ୫ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଜଣ ଲୋକସଭା ଓ ଜଣେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମନୋନୀତ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସ୍ୱପ୍ନ ଦାସଗୁପ୍ତା ଟିକେଟ ପାଇବା ପରେ ବିବାଦ ଯୋଗୁଁ ନିଜ ପଦବୀରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିବା ଅନ୍ୟ ସାଂସଦମାନେ ହେଲେ ବାବୁଲ ସୁପ୍ରିୟୋ, ଲୋକେଟ୍ ଚାଟାର୍ଜୀ, ନିଶିତ ପ୍ରେମାନିକ ଓ ଜଗନ୍ନାଥ ସାର୍କ ।

ଏଡିଏସ୍ ଲୋକେଟ୍ ଚାଟାର୍ଜୀ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ । ସେ ହୁଗୁଲିର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ। ପୂର୍ବରୁ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଥିଲେ। ୨୦୧୫ରେ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ଚୁରାଚୁରା ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ଅସିତ ମଜୁମଦାର ଲୋକେଟ୍ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବିଜୟ ମାର୍ଜିନ୍ ୧୮୪୧୭ । ଅସିତ ମଜୁମଦାର ୧୧୭୧୦୪ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେଟ୍ ଚାଟାର୍ଜୀ ୯୮୬୮୭ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ବାବୁଲ ସୁପ୍ରିୟୋ  ୨୦୧୯ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିଲେ। ସେ ଆସାନସୋଲ ଆସନରୁ ସଂସଦକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଥର ଟଲିଗଞ୍ଜ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ସେ ଲଢିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ବୃହତ୍ତ ପରାଜୟ ହୋଇଛି । ଟିଏମସିର ଅରୂପ ବିଶ୍ବାସ ତାଙ୍କୁ ୪୯୪୨୭ ଭୋଟରେ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ସ୍ୱପନ ଦାସ । ସ୍ୱପନ ଦାସଗୁପ୍ତା ୨୦୧୬ରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ବଙ୍ଗଳା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା । ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବିବାଦ । ଏହା ସମ୍ବିଧାନର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ କହିଥିଲେ। ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସ୍ୱପନ ଦାସଗୁପ୍ତା ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ତାରକେଶ୍ୱର ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ରମେନ୍ଦୁ ସିଙ୍ଗା ରୟ ୭୪୮୪ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିଛନ୍ତି। ରମେନ୍ଦୁ ସିଙ୍ଗା ରୟ ୯୬୬୯୮ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱପନ ଦାସ ଗୁପ୍ତା ୮୯୨୧୪ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ନିଶିଥ ପ୍ରେମାନିକ ୨୦୧୯ରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଥିଲେ। ବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ଦିନ୍ହାଟା ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା । ଖୁବ କମ୍ ଭୋଟରେ ସେ ଜିତିଛନ୍ତି । କେବଳ ୫୭ ଭୋଟରେ ଟିଏମସି ଉଦୀତ ଗୁହାଙ୍କୁ ନିଶିଥ ପ୍ରେମାନିକଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ନିଶିଥଙ୍କୁ ୧୧୬୦୩୫ ଭୋଟ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଉଦୟାନ ଗୁହା ୧୧୫୯୭୮ ଭୋଟ ପାଇଥିଲେ ।

ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଜଗନ୍ନାଥ ସାର୍କ ୨୦୧୯ରେ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ରଣାଗତ ଲୋକସଭା ଆସନ ଜିତିଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ଶାନ୍ତିପୁର ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ଜଗନ୍ନାଥ ସରକାର ଟିଏମସିର ଅଜୟ ଦେବଙ୍କୁ ୧୫୮୭୮ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଜଗନ୍ନାଥ ସରକାର ୧୦୯୭୨୨ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ। ଅଜୟ ଦେବ ୯୩୮୪୪ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *