Before Header

Breaking News

ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି: ୬ ରୁ ପୁଣି ବଢିବ ଖରା: ୪୨ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁବ ପାରଦ: ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସର୍ତକ ସୂଚନା
ଆଜିଠୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତ- ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ତଥା ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ: ଆଉ ଏକ ସ୍ପ୍ରିନ୍ ଟ୍ରାକରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଘାଇଲା କରିବାକୁ ରଣନୀତି: ଭାରତୀୟ ସମୟ ସକାଳ ସାଢେ ୯ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମ୍ୟାଚ
ବିଶ୍ୱରେ ୨୨୧ ଦେଶକୁ ଗ୍ରାସ କରିଛି ମହାମାରୀ କରୋନା: ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨୫ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୪୪୭କୁ ବୃଦ୍ଧି: ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୧ କୋଟି ୫୭ ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ୯୦: ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ୯ କୋଟିରୁ ଅଧିକ
ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା: ଆଜି ଝାରପଡା ଜେଲରୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ: ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ନେଇ କରାଯାଇପାରେ ସିନ୍ ରିକ୍ରିଏସନ୍

ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ଘରର ଦାମ କେତେ ଜାଣନ୍ତି..

0 52

ମୁମ୍ବାଇ (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ହିନ୍ଦୀ ଫିଲ୍ମି ଜଗତର ବାଦଶାହା ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନର ଖାଇବର ପାକଖୁତନୱା ପ୍ରଦେଶରେ ଥିବା ପୈତୃକ ଘରକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଘନେଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଶହେ ବର୍ଷରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଏହି ପୁରାତନ ହାବେଲି ପରିତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ପଡିରହିଥିଲା । ଏହାର ମରାମତିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ବିପୁଳ ଟଙ୍କା । ୮୦କୋଟି ୪୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଏହାକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ଚଳାଇଛନ୍ତି ଉଦ୍ୟମ । କିନ୍ତୁ ଏହି ହାବେଲିର ବର୍ତ୍ତମାନର ମାଲିକ ବିକିବା ପାଇଁ ନାରାଜ ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ପୁରାତନ ହାବେଲିର ମାଲିକଙ୍କ ଓକିଲ ଗଲ ରହମନ ମହମ୍ମଦ ଏକ ଘରୋଇ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ହାବେଲିଟି ପରିତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ପଡିରହିଥିଲା । ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ହାବେଲିର ବହୁ ଅଂଶ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ମରାମତି ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୩୫କୋଟି ଟଙ୍କା । ଏହା ହାବେଲି କିଣିବା ଖର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ ଅଧିକ । ତଥାପି ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଏହାକୁ କିଣିବା ପଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଟଙ୍କାରେ ଏହି ହାବେଲିକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ହାବେଲିଟି ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ସେଠାରେ ଏକର ପ୍ରତି ୭କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ୨୭୨.୨୫ ବର୍ଗଫୁଟ ପରିମିତ ଏହି ହାବେଲିରେ ବଲିଉଡର ଟ୍ରାଜେଡି କିଙ୍ଗ୍ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ଖାଇବର ପାକଖୁତନୱାର ଖାୱାନି ବଜାରର ମଧ୍ୟସ୍ଥଳରେ ଏହି ହାବେଲି ଅଛି । ୨୦୧୪ରେ ନୱାଜ ସରିଫ ସରକାର ଏହି ହାବେଲିକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ମାରକୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.