ଭୁବନେଶ୍ୱର(ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ବାତ୍ୟାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତିତ । ତେବେ ବାତ୍ୟାର ଅନେକ ରୂପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ବାତ୍ୟା ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଆଗକୁ ଅଗ୍ରସର ହୁଏ ସେ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଜୁଟାଇଥାଏ । ବାତ୍ୟାର ଗୋଟିଏ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ତାର ଆଖି । ଏହି ଆଖି ହେଉଛି ଏକ ବୃତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ର । ସାଧାରଣତଃ ଏହାର ବ୍ୟାସ ୩୦ରୁ ୬୫ କିଲୋମିଟର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଆଖିପତା ଦ୍ୱାରା ଘେରି ହୋଇରହିଥାଏ । ଏହି ଆଖି ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଘୂର୍ଣ୍ଣବଳୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯେଉଁଠାରେ ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ପାଗ ଓ ସର୍ବାଧିକ ପବନ ବହିଥାଏ । ଏହି ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସର୍ବନିମ୍ନ ଚାପ ଆଖିରେ ହିଁ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ବାତ୍ୟା ବାହାରେ ଥିବା ଚାପଠାରୁ ଏହା ୧୫ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ । ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାତ୍ୟାରେ ଆଖି ହାଲକା ପବନ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ମେଘଖଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଘୋଡେଇ ହୋଇ ରହିଥାଏ । ଦୁର୍ବଳ ବାତ୍ୟାର ଆଖି କମ୍ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଆଖି ଘନକୁହୁଡ଼ି, ଘନମେଘଖଣ୍ଡରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥାଏ ।

ଦୁର୍ବଳ ବାତ୍ୟାରେ ଏକ ଆଇୱାଲ ରହିନପାରେ, ଯାହା ଆଖିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘେରିନଥାଏ । ଛୋଟ ଆଖି ଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟାସ ୧୯ କିମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଆଖି ପ୍ରାୟତଃ ଆଇୱାଲ ତିଆରି କରିଥାଏ ଯାହା ମୂଳ ଆଇୱାଲ ବାହାରେ ଆଉ ଏକ ନୂତନ ଚକ୍ଷୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏହା ଭିତରର ଆଖି ପନ୍ଦରରୁ ଶହେ କିମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ଏହା ପରେ ବାତ୍ୟା ଦୁଇଟି ଆଇୱାଲ ତିଆରି କରିଥାଏ । ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାତ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବାର କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବାହାର ଆଇୱାଲ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଭିତର ଆଖିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇ ବଡ଼ ଓ ସ୍ଥିର ଆଖି ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଚକ୍ର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଲାଗେ, ପୁରୁଣା ଆଇୱାଲ ବିସ୍ତାର ପରେ ନୂତନ ଆଇୱାଲ ଶ୍ରୀଘ୍ର ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଲାଗେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *