Before Header

ଜାଣନ୍ତୁ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ କିଏ, ଯାହାପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାଳନ ହେଉଛି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଉଇକ

0 67

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଉଇକ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଆମେ ସପ୍ତାହଧରି ଫେବୃଆରୀ ୭ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ଯାଏଁ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଉଇକ ପାଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଉଇକକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ଅତି ଉତ୍ସୁକତାର ସହ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି । ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ ସାଧାରଣତ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ପ୍ରେମ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ କାର୍ଡ ବିନିମୟ ହୋଇଥାଏ । ଫୁଲ କିମ୍ବା ନାଲି ଗୋଲାପ ଉପହାର ଦେଇ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ରୋମାଣ୍ଟିକ ବାର୍ତ୍ତା ସହିତ ପଠାଯାଏ ଏବଂ ଏ ସପ୍ତାହରେ ଦମ୍ପତିମାନେ ଏକତ୍ର ବିଶେଷ ସମୟ ବିତାନ୍ତି । ତେବେ ଅସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଏ ସେହି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ଯାହାପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାଳନ ହେଉଛି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ଉଇକ ।

ସେଣ୍ଟ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ନାମକ ଜଣେ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ପୁରୋହିତ ଥିଲେ । ଯିଏ ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରେ ରୋମରେ ରହୁଥିଲେ। ସେଣ୍ଟ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ବିଷୟରେ ଅନେକ କାହାଣୀ ଅଛି ଏବଂ ସମୟ ସହିତ ଏହି କାହାଣୀଗୁଡିକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀରେ ବଦଳିଛି ଯାହା ଆମେ ଆଜି ଜାଣୁ ।

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଜୀବିତ ସମୟରେ, ଅନେକ ରୋମୀୟମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସମ୍ରାଟ କ୍ଲାଉଡିୟସ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜଣେ ପାଗନ୍ ଥିଲେ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କୁ କଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କଠୋର ନିୟମ ତିଆରି କରିଥିଲେ । କ୍ଲାଉଡିୟସ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ରୋମାନ୍ ସୈନିନିକମାନେ ରୋମ ପ୍ରତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିବାହ ନକରିବାକୁ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଣ୍ଟ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଗୁପ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସମାରୋହରେ ଏହି ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ପ୍ରେମର ମହତ୍ତ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଶେଷରେ, ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ କ୍ଲାଉଡିୟସଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କରିଥିବା ଅପରାଧ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖାଗଲା । କାରାଗାରରେ ଥିବାବେଳେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେହି ଜେଲରେ ଥିବା ଜଣେ ଅନ୍ଧ ଯୁବତୀଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନଙ୍କର ସ୍ନେହ, ଭଲପାଇବା ଓ ସହଯୋଗ ଝିଅର ଅନ୍ଧତାକୁ ଭଲ କରିଦେଇଥିଲା । ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କର ଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା ‘ତୁମର ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍’ରୁ ଦସ୍ତଖତ ହୋଇଥିବା ଏକ ପ୍ରେମ ବାର୍ତ୍ତା ଲେଖିବା । ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୨୭୦୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.