ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ଏଣିକି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବେ। ଏଥିପାଇଁ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ କେବଳ ପୁଷ୍ଟିହୀନ ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଜୀବନଯାପନର ମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୩୬ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୨୩ କୋଟି ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରତନଲାଲ କାଟାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଦେଶର ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଜୀବନ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ଏହି ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ପୁଷ୍ଟିହୀନ ବୟସ୍କ ତଥା ଅଭାବୀ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭିଯାନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗୁରୁତର ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶିକାର ହେଉଥିବା ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଥିବା ୫୫ ହଜାର କେନ୍ଦ୍ର ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କୁ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯିବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ତିନିରୁ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦଶ ହଜାର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ଏକ ହଜାର ପୌରପାଳିକା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟା କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭିଯାନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୯.୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ପ୍ରକାଶିତ ବଜେଟ୍ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠିରୁ ଜାରି ରହିବ

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଜାତୀୟ କାର୍ୟ୍ୟ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବନକୁ ଏକ ଉନ୍ନତ ଦିଗରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ନିରାପତ୍ତା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ତଥା ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ବୟସରେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା, ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *