ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ(ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ରାଫେଲ ଡିଲର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର । ରାଫେଲକୁ ନେଇ ଭାରତ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହ ୫୯ହଜାର କୋଟିର ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବ ଫ୍ରାନ୍ସର ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଏଥିପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୬ ଆନ୍ତଃ ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜୁନ ୧୪ରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଫ୍ରାନ୍ସର ପବ୍ଲିକ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧ ଶାଖା ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ରେ ରାଫାଲ୍ ଚୁକ୍ତିରେ ହୋଇଥିବା ଅନିୟମିତତା ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।

ସେହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ମିଡିଆପାର୍ଟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରସିକ୍ୟୁସନ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ର ଆର୍ଥିକ କ୍ରାଇମ୍ ୱିଙ୍ଗର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଇଲିଆନ୍ ହୁଲେଟ୍ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଆପତ୍ତି ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ ଚୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତିର ପ୍ରମାଣ ଉପରେ ଯାଞ୍ଚ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଫ୍ରାନ୍ସର ସ୍ୱାର୍ଥ, ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର କାର୍ୟ୍ୟକାରିତା” ସୁରକ୍ଷା ନାମରେ ତଦନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ହାୱଲେଟ୍ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଯଥାର୍ଥ କହିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଏନଏଫର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ଜାନ-ଫ୍ରାଙ୍କୋଇସ ବୋହର ଏହି ତଦନ୍ତକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ମିଡିଆପାର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ । ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବା ସମୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫ୍ରାଙ୍କୋଇସ୍ ଓଲାଣ୍ଡ, ବର୍ତ୍ତମାନର ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍, ଯିଏକି ସେତେବେଳେ ଓଲାଣ୍ଡର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବୈଦେଶିକମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନ-ୟେଭସ୍ ଲେ ଡ୍ରିଆନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *