ଭୁବନେଶ୍ୱର (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଗୋଦାବରୀର ଏଲୁରୁ ସହରରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଶନିବାର ଠାରୁ ବାନ୍ତି, ପାଟିରେ ଫୋମ୍ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ଅଜବ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ । ରବିବାର ରାତିରେ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତକାଲି ରାତିରେ ଏହି ଅଜ୍ଞାତ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେବା ପରେ ଆଉ ୭୬ ଜଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୫୦ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୮୬ ଜଣଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୬୪ ଜଣ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୪୬ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୨୨୭ ଜଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଆତଙ୍କ ପରେ ରବିବାର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ୱ କୋଭିଡ-୧୯ ସହ ଲଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଏପରି ଅଜଣା ରୋଗ ଏବେ ସରକାରର ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ।

ଏହି ଅଜଣା ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ପଶ୍ଚିମ ଗୋଦାବରୀ ଜିଲ୍ଲା ଯୁଗ୍ମ କଲେକ୍ଟର ହିମାଶୁଂ ଶୁକ୍ଲା ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ସିଟି ସ୍କାନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା । ଶୁକ୍ଲା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିତି କିଛି ଗମ୍ଭୀର ନ ଥିଲା । ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ହଲଚଲ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବାବେଳେ କେତେକ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ।

ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଲିଙ୍କ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଟ୍ୟାପ୍ ପାଣି ଖାଉଛନ୍ତି । ଅନେକ ରୋଗୀ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ଘଟିଛି ତାହା ସେମାନେ ଜାଣି ପାରୁନାହାନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସାଇକ୍ରେଟିସ ଏବଂ ସାଇକୋଲୋଜିଷ୍ଟମାନେ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ହିମାଂଶୁ ଶୁକ୍ଳା କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *