Before Header

ବୃକ୍ଷରୋପଣ ସହିତ ସଂରକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ

0 81

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ):  ବିଶ୍ୱ ଜଙ୍ଗଲ ଦିବସରେ ମଣିଷମାନଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଆକାରରେ ଅଗଣିତ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଜଙ୍ଗଲ ଆମ ପାଇଁ ଯେତିକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଭଲ ବନ୍ଧନ ଥିଲା । ନିୟମ ଏବଂ ମାନବ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବିବାଦ ହେତୁ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପରିସର ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ଜଙ୍ଗଲ ଦିବସ । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଙ୍ଗଲ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଜନସଚେତନତା କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଏ । ଲୋକମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଜଙ୍ଗଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିଲେ ।

 ଜଙ୍ଗଲଗୁଡ଼ିକ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଇବା, କାଠ, ଜୀବିକା ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଉତ୍ସ ହୋଇଆସୁଛି । ଜଙ୍ଗଲର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଭାବପ୍ରବଣତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଲୋକମାନେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଆଗରେ ଥିଲେ। ସମୟ ଅତିବାହିତ ହେବା ସହିତ କଠୋର ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମାନବ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂଗ୍ରାମର ଘଟଣା ମନୁଷ୍ୟର ଦୂରତା ହୋଇଥିଲା , ଜଙ୍ଗଲ ସହିତ ଜଡିତ ଭାବପ୍ରବଣତା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଅନେକ ଜଙ୍ଗଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଜଙ୍ଗଲର ନିୟମର ଶଯ୍ୟାରେ ବନ୍ଧା । ଜଙ୍ଗଲରୁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ଅଧିକାରର ଅଧିକାରକୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ ।

ୟୁରୋପରେ ବଡ଼ ଧରଣର ବିକାଶ ନାମରେ, ଯେତେବେଳେ ଗଛ କାଟିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଏହାର କ୍ଷତି ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୟୁରୋପୀୟ କୃଷି କନଫେଡେରେସନ୍ ପ୍ରଥମେ ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱ ଜଙ୍ଗଲ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ୨୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୨ ରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ପାସ କଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଶ୍ୱ ଜଙ୍ଗଲ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ବିଶ୍ୱ ବନବିଭାଗ ଦିବସ ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଜଙ୍ଗଲରୁ କାଠ ପାଉଥିଲେ। ଏଥିସହ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଘାସ, ବାବୁର, ପତ୍ର, ମାହୁ ଆଣିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇନଥିଲା । ଜଙ୍ଗଲର ଅନୁପସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ଗ୍ଲେସିଜର ପରିବର୍ତ୍ତନ ତରଳି ଯାଉଛି । ତେଣୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ସହିତ ସଂରକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.