ବାଙ୍ଗଲାଦେଶର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବେ ପିଏମ ମୋଦି

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଓ ବଙ୍ଗବନ୍ଧୁ ଶେଖ ମୁଜିବୁର ରହମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ବିଶ୍ୱ ନେତାମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭-୨୭ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯଥାକ୍ରମେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଓ ନେପାଳର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇବ୍ରାହିମ ମହମ୍ମଦ ସୋଲିହ, ବିଦ୍ୟା ଦେବୀ ଭଣ୍ଡାରୀ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ସା ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ। ମୋଦି, ସୋଲିହ ଏବଂ ରାଜପକ୍ସା ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ଭଣ୍ଡାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଏମ ଅବଦୁଲ ହମିଦ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ରାଜଧାନୀର ନ୍ୟାସନାଲ ପ୍ୟାରେଡ ସ୍କୋୟାରରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ସରକାର ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଚାରିଜଣ ନେତା ନ୍ୟାସନାଲ ପ୍ୟାରେଡ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରୁ ପୃଥକ ଭାଷଣ ଦେବେ, ଯାହା ସିଧାପ୍ରସାରଣ ହେବ। ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅସଦୁଜମାନ କମଲ ଖାନ ଶନିବାର ସକାଳେ IANS କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନେ ବ୍ୟାପକ ଜନସମାବେଶରୁ ଦୂରେଇ ରହିବେ। ନ୍ୟାସନାଲ ପ୍ୟାରେଡ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଅତିଥି ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହେବେ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।

ଏହି ସମୟରେ, ଆମେରିକା, କାନାଡା, ଚୀନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଭୁଟାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। କାନାଡାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବେ। ଏହି ସମୟରେ ଢାକାରେ ଥିବା ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଆର୍ ମିଲର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏ.କେ ଅବଦୁଲ ମୋମେନଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱାଶିଂଟନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *