Before Header

ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତି ପଦରୁ ହଟିଲେ ଅୱଧ ବିହାରୀ ଚୌଧୁରୀ

0 1,519

ବିହାର (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): ଆଜି ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ମାହୋଲ ବେଶ ସରଗରମ ରହିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ବିହାର ବିଧାନସଭାର ବାଚସ୍ପତି ଅୱଧ ବିହାରୀ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ରହିଛି ୧୨୫ ଭୋଟ୍ ।ମହାମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ ଆରଜେଡି ବିଧାୟକ ଅଓ୍ବଧ ବିହାରୀ ଚୌଧୁରୀ ବିଧାନସଭାର ସ୍ପିକର ଥିଲେ। ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ବାଚସ୍ପତି ପଦରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଣାଯାଇଥିଲା ।

ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ଏହି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ତେବେ ସୋମବାର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ସେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଚେୟାର ଛାଡିଥିଲେ। ସ୍ପିକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ଏହି ପଦରୁ ହଟାଇବା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। ମୁଁ ଗୃହରେ ସୂଚନା ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଉଛି। ସୋମବାର ବିହାର ବିଧାନସଭାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ଏହି ପଦବୀରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଣାଯାଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ଅଓ୍ବାଧ ବିହାରୀ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଦ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥିର ହୋଇସାରିଛି ଯେ ଚୌଧୁରୀ ବାଚସ୍ପତି ପଦରେ ରହିବେ ନାହିଁ। ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରେ ଦେଢବର୍ଷ ରହିଥିଲି। ମୁଁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛି। ଆଜି ଯାହା ଅଛି ଆସନ୍ତାକାଲି ସେଠାରେ ରହିବ ନାହିଁ। ମୋ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲଗାଯିବା ଏକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.