ହରିୟାଣା (ବଡ଼ ଖବର ବ୍ୟୁରୋ): କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରିପୋର୍ଟ ଆସୁଛି । କେବେ ଅକ୍ସିଜେନ ଚୋରି ତ କେବେ ଟିକା । ଏଭଳି ଏକ ଚୋରି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ହରିୟାଣାର ଜିନ୍ଦସ୍ଥିତ ସିଭିଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ।   ୨୧ ଏପ୍ରିଲ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟା ସମୟରେ ଚୋରମାନେ କରୋନା ଟିକାର କୋଭାକ୍ସିନ ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଶହ ଶହ ଡୋଜ ଚୋରି କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ ୨୨ରେ, ସମସ୍ତ ଟିକାକୁ ଚୋର ସିଭିଲ୍ ଲାଇନ୍ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ ବାହାରେ ଚା’ ବିକାଳିଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଚୋର ଟିକା ସହିତ ଏକ ନୋଟ ଛାଡି ଦେଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାଥିଲା, ଦୁଃଖିତ, ମୁଁ ଜାଣି ନଥିଲି ଯେ ଏହା କରୋନା ଟିକା ।

ପୋଲିସର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟା ସମୟରେ ଜଣେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ସିଭିଲ ଲାଇନ ନିକଟରେ ଥିବା ଚା’ କିଓସ୍କରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ସେଠାରେ ବସିଥିବା ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ବ୍ୟାଗଟି ଦେଇ କହିଥିଲେ, ଏହି ବ୍ୟାଗରେ ଲେଖକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଅଛି । ଏହାକୁ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେବା ପାଇଁ। ବ୍ୟାଗଟି ଲେଖକଙ୍କୁ ଦେଲେ। ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟାଗ୍ ଖୋଲିଲା, ଏଥିରେ କରୋନା ଟିକା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ପାତ୍ରଗୁଡିକ ରହିଥିଲା । ୧୮୨  କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ ୪୪୦ ଭିଲ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ । ଡିଏସପି ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଖଟ୍କାଡଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରିମେଡେସିଭିର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ସମୟରେ ଚୋର କରୋନା ଟିକା ଚୋରି କରିଥାଇପାରେ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୋରମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ। ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇପିସି ଧାରା ୪୫୭ ଏବଂ ୩୮୦ ଅନୁଯାୟୀ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି।

ପୋଲିସର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଚୋରମାନେ ରେମଡେସିଭର ଚୋରି କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଭୁଲରେ ଟିକା ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକାଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । କରୋନା ଟିକା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାପମାତ୍ରାରେ ରେଫ୍ରିଜରେଟରରେ ରଖାଯାଏ । ଯଦି ତାହା ନହୁଏ, ଏହା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ । ପ୍ରାୟ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଫ୍ରିଜରୁ ବାହାରୁଥିବା କରୋନା ଟିକା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆଉ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ତଥାପି, ସିଭିଲ୍ ସର୍ଜନ ଏ ବାବଦରେ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ମାଗିଛନ୍ତି। ଟଙ୍କା ଛାଡି ଟିକା ନେଇ ଚୋର ଆଉ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ କାର୍ୟ୍ୟ କଲା। ସେ ଟିକା ଚୋରି କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆଲମାରୀରେ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଛାଡିଥିଲେ।

ସିଭିଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଅଫିସର ଡକ୍ଟର ବିମଲା ରାଠୀ ସିଭିଲ୍ ଲାଇନ୍ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, ଏପ୍ରିଲ ୨୨ ତାରିଖ ସକାଳେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ସୁରେଶ କୁମାର ସଫା କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। କବାଟ ଫାଟିଯାଇଥିଲା । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ରାମମେହର୍ ଭର୍ମା, ପିପି ସେଣ୍ଟର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଇନଚାର୍ଜ ଶୀଲା ଦେବୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ବିସିଜି, ପୋଲିଓ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍, ହେପାଟାଇଟିସ୍-ବି ଟିକା ଷ୍ଟୋର ଫ୍ରିଜ ବାହାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଏବଂ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ୧୭୧ ଭିଆଲ ନିଖୋଜ ଥିବା ଦେଖିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୨୭୦ କୋଭସିଲ୍ଡ ଏବଂ ୪୪୦ ଡୋଜ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଥିଲା । ଚୋରମାନେ ଅନ୍ୟ କୋଠରୀର ଆଲମାରୀରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଫାଇଲକୁ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିବାବେଳେ ସେହି ଆଲମିରାରେ ସେମାନେ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ନଗଦ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ। ଚୋରମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ଟିମ୍ ଗଠନ କରି ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାର ପୋଲିସକୁ ସତର୍କ କରାଇଥିଲେ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *